2010-11-24

Čekija

Sostinė: Praha (1 179 000)
Plotas: 78 864
Gyventojų skaičius: 10 293 000
Kalbos: čekų, moravų
Valiuta: Čekijos krona
Pagrindinė religija: katalikų
Valdymas: respublika; demokratija

    Sostinei Prahai yra per 1000 metų. Nepaliestas karo vėtrų šis miestas išsaugojo daugiausiai istorinių architektūrinių stilių pastatų iš visos Vidurio Europos: pradedant gotika ir baigiant kubistine architektūra! Dėl to miestą labai mėgsta tarptautinių kino filmų kūrėjai.

Čekijos sostinė Praha dėl ją puošiančių bažnyčių su paauksuotais stogais dažnai vadinama Auksine Praha.

Pasaulyje žinomas čekų Bohemijos krištolas, porcelianas ir stiklas. Viduramžių amatininkai garsėjo įstabiais vitražais. Šiandien Bohemijos stiklo dirbiniai vertinami dėl kokybės ir dailumo.

Ne kur kitur, o Čekijoje XIX a. buvo sukurtas auksinės spalvos Pilsner alus – pirmas šviesus alus pasaulyje. Rūšis pavadinta miesto Plzeň, kuriame jis buvo išrastas, vardu. Pagal alaus eksportą šaliai tenka antra vieta pasaulyje, na o pagal alaus suvartojimą vienam gyventojui – pirma vieta pasaulyje (per metus vienas gyventojas čia išgeria 156,9 litrus).

Čekija yra viena iš mažiausiai religingų šalių Europoje. Pasak 2001 m. gyventojų surašymo, 59 % gyventojų yra agnostikai, ateistai, netikintys arba neorganizuoti tikintys Dievu.

Čekijos ir Lietuvos istorijoje būta nemažai sąlyčio taškų. XIX amžiuje čekų tautinis judėjimas darė įtaką lietuvių tautiniam judėjimui. Būtent iš čekų abėcėlės į mūsų raštą įsitvirtino ž, č, š raidės. Apie 1380 m. Prahos universitete studijavo pirmieji lietuviai. 1397 metais karalienė Jadvyga Prahos universitete įkūrė Lietuvių kolegiją. Žalgirio mūšyje lietuviams padėjo čekų algininkų daliniai. 1471-1526 metais Čekiją valdė Jogailaičiai.

Tradicinis čekų valgis yra knedlikai. Tai virtiniai iš miltų, kartais su virtų bulvių priemaiša. Knedlikai įdaromi mėsa, kiaušiniais arba uogiene.  

LANKYTINOS VIETOS PRAHOJE  

Parako vartai
Parako vartai (Prašna brana). Vartai šioje vietoje atsirado XI a. Jie buvo vieni iš trylikos įėjimų į senamiestį. Parako vartais vadinami nuo XVII a., kuomet juose laikytas parakas. Dabartinis - neogotikinis vartų fasadas – yra iš XIX – ojo amžiaus. Įėjimas mokamas.

Senamiesčio aikštė (Staromiestke namesti) – tai Prahos širdis, svarbiausioji aikštė. Aplink išsidėstę Tyno Mergelės Marijos bažnyčia, Kinsky rūmai, šv. Mikalojaus bažnyčia, romaniniai ir gotikiniai namai.

Rotušės astronominis laikrodis
Senamiesčio rotušė (Staromestska radnice). Pastatyta 1338 m. Interjeras dekoruotas Prahos alegorijomis. Šiandien pirmame aukšte yra įsikūręs turistų informacijos centras. Ypač vertas dėmesio rotušės astronominis laikrodis, rodantis tikslų laiką ir planetų išsidėstymą visatoje pagal zodiako ženklus. Kas valandą turistai būriuojasi apie laikrodį, norėdami išvysti  12 - os apaštalų procesiją ir Giltinę, skambinančią varpeliu, iki kol pasirodo gaidys ir savo komiška giesme nutraukia šį linksmą reginį. Įėjimas į rotušę mokamas.

Tyno Mergelės Marijos bažnyčia (Kostel Matky Boži pred Tynem) – tai svarbiausia bažnyčia, kuri senamiestyje buvo pastatyta XV a. gotikos stiliumi. Interjeras sukurtas baroko stiliumi. Čia marmuriniame karste palaidotas žinomas danų astronomas Tycho Brache (1546-1601).

Kubizmo stiliaus vila
Kubistiniai namai (Kubistiscke domy). Tai Jūs teisingai supratote, ne tapyba, o kubistinė architektūra! Praha yra tikra kubizmo mylėtojų, garbintojų meka. Tai vienintelis miestas su tokia daugybe kubistinių pastatų. Šie unikalūs pastatai buvo pastatyti tarp 1911 m. ir Pirmo pasaulinio karo pradžios. Dauguma kubizmo stiliaus pastatų yra susitelkė Vyšehrad uolos papėdėje. Vietos kubistų vilos ir net blokiniai namai buvo įtraukti į visus garsiausius šiuolaikinius leidinius apie kubizmą. Kita kubistiniais namais apstatyta vieta – Praha 1, Elišky g., Krasnohorske. Vienas įspūdingiausių šio stiliaus pastatų yra Juodosios Madonos namas (Dum u Černe matky boži), kuriame šiandien yra įsikręs cekų kubizmo muziejus.

Karolio gatvė (Karlova ulice) – XIII a. šia gatve į Prahos pilį vykdavo karūnavimo procesija, tai Karališkojo kelio atkarpa. Šiandien čia pamatyti nemažai senų gotikos ir renesanso stiliaus pastatų.

Savivaldybės rūmai
Savivaldybės rūmai (Obecni dum) – tai pats garsiausias art nouveau stiliaus pastatas Prahoje. Įėjimą puošia milžiniška mozaika „Prahos pagerbimas“. Ne ką mažiau puošnus ir pastato interjeras. 1918 m. šiuose savivaldybės rūmuose buvo paskelbta nepriklausoma Čekoslovakijos valstybė. Įėjimas mokamas.

Dvaro teatras (Stavovske divadlo) –  šis neoklasicizmo pastatą labiausiai garsina Mocartas. 1787 metais čia įvyko jo operos Don Žuanas premjera, orkestrui dirigavo pats Mocartas. Įėjimas nemokamas.

Kinsky rūmai (Palac Kinskych) – tai rokoko stiliaus rūmai su Ignazo Franzo Platzerio skulptūromis. Dabar rūmuose įsikūrusi Nacionalinės galerijos padalinys, kuriame eksponuojamos graviūros ir tapybos kūriniai. Taip pat veikia restoranas. Įėjimas mokamas.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą