Sostinė: Lisabona (2 900 000)
Plotas: 92 391
Gyventojų skaičius: 10 318 000
Kalba: portugalų
Valiuta: euras
Pagrindinė religija: katalikų
Valdymas: respublika; demokratija
Portugalija yra Pirėnų pusiasalio vakarinėje dalyje. Tai labiausiai nuo Lietuvos nutolusi Europos valstybė. Šalis ribojasi tik su viena valstybe - Ispanija šiaurėje bei rytuose, o likusią jos pusę skalauja Atlanto vandenynas. Į Portugalijos sudėtį įeina ir Azorų bei Madeiros salos.
"Portugališkas šaligatvis" |
XV a. Portugalija buvo svarbiausia jūrų valstybė. Portugalas Vasko da Gama rado jūrų kelią į Indiją, Kabralis atrado Braziliją, Magelanas su ispanų laivais pirmasis apiplaukė aplink Žemę.
1290 m. Lisabonoje buvo įsteigtas vienas pirmųjų pasaulio universitetų, 1492 m. Portugalijoje buvo pagamintas pirmasis gaublys, o portugalų žemėlapius iki XVI a. pab. labaiausiai vertino keliautojai.
Dėl istorinių aplinkybių portugalų kalba yra oficiali tokiose valstybėse kaip Brazilija, Angola, Žaliasis Kyšulys, Rytų Timoras, Bisau Gvinėja, Makao (Kinija), Mozambikas bei San Tomė ir Prinsipė. Kalba turi daug dialektų ir išvardintose šalyse ji gali skirtis, bet skirtingais dialektais kalbantys žmonės gali susišnekėti. Pačioje Portugalijoje galima išskirti apie 10 portugalų kalbos dialektų, nors kai kurie jų yra labai artimi.
Šalis pirmauja pasaulyje pagal butelių kamščių gamybą iš ąžuolo žievės. Du trečdalius šalies BVP sudaro paslaugų sektorius, ypač – turizmas. Portugalijos pietuose gausiai auginami alyvmedžiai. Gerai pasaulyje žinomi stiprūs šios šalies vynai portveinas ir madeira.
Garsus portugališkasis fado - dainos apie nelaimingą meilę, išdavystę, mirtį ir neviltį. Fado paprastai atlieka vyras arba moteris, o jiems pritaria du gitaristai, vienas grojantis portugališka, o antrasis – klasikine gitara, Portugalijoje vadinama viola.
Įdomus Portugalijos architektūros savitumas – azulejo. Tai mozaika, sudėta iš kvadratinių keramikinių plytelių, ištapytų dažniausiai melsvos spalvos glazūra. Azulejo puošia ne tik daugelio Portugalijos senamiesčių sienas, bet ir paprastus šaligatvių ar kiemų grindinius. Taip atsirado netgi terminas „Portugališkas šaligatvis“.
Tradicinis portugalų patiekalas. Tai vairiais būdais paruošta menkė. Žinoma daugiau kaip 400 patiekalų iš šio produkto - po vieną kiekvienai metų dienai.