2010-11-08

Liuksemburgas

Sostinė: Liuksemburgas (112 000)
Plotas: 2586
Gyventojų skaičius: 440 000
Kalbos: liuksemburgiečių, portugalų, vokiečių, prancūzų
Valiuta: euras
Pagrindinė religija: katalikų
Valdymas: monarchija; demokratija


Liuksemburgas - vienintelė Europoje ir pasaulyje Didžioji kunigaikštystė. Šalies Didysis kunigaikštis yra jauniausias monarchas Europoje.

Liuksemburgo pavadinimas kilęs iš žodžio “Lucilinburygh”, kuris reiškia “mažoji tvirtovė”. Įdomu, jog miestas iš tiesų atrodo tarsi tvirtovė. Net 20 kartų okupuotas įvairių tautų - vokiečių, prancūzų, ispanų, belgų ir austrų, jis būdavo vis naujai įtvirtinamas. Kiekvienas užkariautojas po savęs palikdavo pilį, ir taip Liuksemburgas tapo savotiška tvirtove. Dėl šio panašumo į tvirtove, jis vadinamas “Šiauriniu Gibraltaru”.

Sostinė - Liuksemburgas (Luxembourg; Luxemburg) dažnai vadinama "kosmopolitiškiausia Europos sostine".

63,1 % šalies gyventojų yra liuksemburgiečiai, likusią dalį sudaro užsieniečiai: portugalai, prancūzai, italai, vokiečiai ir kt. (2000 m. duomenys). Tokia mišri sudėtis yra dėl nuolatinės imigracijos. Per metus į šalį atsikrausto apie 10 000 žmonių. Pagal imigracijos rodiklį (per metus imigruojančių ir emigruojančių žmonių skirtumą tūkstančiui gyventojų) Liuksemburgas užima pirmą vietą ES.

Šalyje yra trys oficialios kalbos: prancūzų, vokiečių ir liuksemburgiečių (oficialiai įteisinta tik 1984 m.). Pastaroji kalba yra labai panaši į vokiečių, tik ji turi daugiau skolinių iš prancūzų kalbos. Žmonės tarpusavyje dažniausiai bendrauja liuksemburgietiškai, bet rašoma šia kalba retai. Tam daugiausiai vartojama prancūzų kalba, kuri yra administracijos ir literatūros kalba. Žiniasklaida ir bažnyčia daugiausia vartoja vokiečių, o mokyklos ir licėjai - visas tris kalbas. Taip pat apie 60% šalies gyventojų gali susikalbėti angliškai.

Liuksemburgas yra viena iš labiausiai išsivysčiusių šalių pasaulyje. 2005 m. duomenimis, šios šalies BVP vienam gyventojui yra didžiausias pasaulyje – 77 595 dolerių.

Liuksemburgas laikomas komercijos ir bankų centru. Nedaugelis pasaulio miestų gali pasigirti tokia bankų ir kitų finansinių institucijų gausa. Bankai sukuria 15% Liuksemburgo BVP (bendras vidaus produktas).

Liuksemburge leidžiami, ko gero, seniausi laikraščiai Europoje.

Studentai mokytis dažniausiai vyksta į Belgiją, Vokietiją ir Prancūziją, kadangi Liuksemburge aukštųjų mokyklų nepakanka.


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą